Jak dopasować bagażnik rowerowy do zapotrzebowania?
Odpowiednio dobrany bagażnik rowerowy wpłynie na komfort poruszania się jednośladem po mieście i w terenie. To element, do którego wyboru odpowiednią wagę powinny przywiązać zarówno osoby korzystające z pojazdu rekreacyjnie, jak i jeżdżące na dalekie, wielodniowe wycieczki. Poszczególne bagażniki mogą być wykonane z innych materiałów i montowane na różne sposoby: https://sprint-rowery.pl/bagazniki-rowerowe. Na co powinno się zwrócić uwagę i jak wybrać bagażnik do roweru?
Bagażniki do roweru – materiał wykonania
Najbardziej popularne modele produkowane są ze stali i aluminium. Pierwszy metal jest bardziej odporny na uszkodzenia, ale i cięższy. Ze względu na to sprawdza się jako propozycja dla osób, dla których lekkość pojazdu nie jest najważniejsza. Stalowe bagażniki mają też często większy udźwig, dzięki czemu pozwalają przewozić znaczne ilości bagażu. Prawdopodobieństwo pęknięcia jest w ich przypadku bardzo małe. Zaletą jest jednak to, że w razie takiego wypadku, pęknięte elementy można zespawać.
Aluminiowe bagażniki bywają uznawane za delikatniejsze. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku modeli wysokiej jakości ryzyko pęknięcia również nie jest duże. To świetny wybór dla osób, dla których mała waga jednośladu jest priorytetem. Elementy z tej kategorii zwykle ważą bowiem 600-800 gramów. Choć posiadają mniejszy udźwig, może on być wystarczający również dla osób jeżdżących z sakwami. Na niektórych bagażnikach z tej grupy można bezpiecznie zamocować ładunek o wadze ok. 35 kilogramów.
Jaki sposób montowania bagażnika będzie odpowiedni?
Jeśli chodzi o sposób mocowania bagażnika na rowerze, najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż z wykorzystaniem dedykowanych bagażnikom otworów w ramie. Tak przyczepiony bagażnik będzie stabilny i pozwoli wygodnie przewozić większe ilości rzeczy. Nie będzie też mieć negatywnego wpływu na komfort jazdy. Nie wszystkie ramy rowerów umożliwiają jednak zastosowanie takich rozwiązań. Jeśli pojazd nie posiada specjalnych otworów, można skorzystać z mocowania w miejsce błotników. W takiej sytuacji wykorzystuje się elementy ramy dostosowane do przyczepienia osłon na koła. Zwykle stosuje się tu również boczne wsporniki pozwalające na równomierne rozłożenie ciężaru. Dzięki temu bagażniki dobrze radzą sobie nawet z bardzo ciężkimi sakwami.
Rowery, do których nie można przymocować wyżej wspomnianych elementów często wyposażane są w bagażniki mocowane do sztycy. Należy jednak pamiętać, że ich udźwig to często ok. 10 kg. Sprawdzają się więc głównie podczas codziennego użytkowania.
Czy warto zaopatrzyć się w przedni bagażnik?
Modele mocowane nad przednim kołem często wykorzystywane są jako miejsce na koszyk. W tej roli sprawdzają się bardzo dobrze zapewniając komfortową jazdę po mieście. Mogą być również wykorzystywane jako dodatkowe miejsce na sakwy podczas długich wypadów z tylnym bagażnikiem. W takich sytuacjach zaleca się jednak uważać na zbyt duże obciążenie, które mogłoby wpłynąć negatywnie na zwrotność pojazdu. Bagażnik rowerowy dostosowany do zapotrzebowania zapewni komfortową jazdę w różnych sytuacjach.
Ostatnie wpisy
Najnowsze komentarze
Kategorie
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress