Ostrzeżenia nawigacyjne na morzu mają ogromne znaczenie. Dzięki temu można przesłać prośbę o pomoc w razie zagrożenia. Na uwagę zasługuje część systemu GDMSS, czyli Navtex. Czym cechuje się ten sprzęt? Jak działa NNNN? O czym pamiętać?
NNNN
Okazuje się, że Navtex zapewnia przekazywanie teleksem cennych informacji, jakie mają wpływ na bezpieczeństwo żeglugi. Są one wysyłane z brzegowych stacji na statki, które posiadają odpowiednie odbiorniki. Wydajny system pracuje na częstotliwości 518 kHz oraz 480 kHz. Niezwykle istotne jest to, że w wielu miejscach przydzielono też częstotliwość 4209,5 kHz, co ma związek z zakłóceniami w rejonach tropikalnych. Transmisja urządzenia odbywa się dzięki modulacji FSK. Zasięg jest różnorodny i najczęściej sięga do 400 mil morskich od nadającej stacji.
Ostrzeżenia nawigacyjne
O navtex możesz przeczytać również w FairWinds
Warto zauważyć, że każda stacja posiada swoje oznaczenie literowe. Przekazywane wiadomości są przypisane do konkretnej kategorii, jaką może być wezwanie pomocy, prognoza pogody, działanie systemu nawigacyjnego i wiele innych. W tym wypadku także kategorie mają swoje oznaczenia literowe. Aby uniknąć wzajemnych zakłóceń, stosowany jest podział czasowy transmisji danych stacji. Posiadają one dziesięciominutowy czas transmisji w czterogodzinnych odstępach. Nie należy zapominać również o podziale na obszary Navarea.
Zachowanie bezpieczeństwa podczas żeglugi jest bardzo ważne. Statki i jachty stosują systemy NNNN i Navtex, jakie pozwalają na komunikację ze stacjami brzegowymi. Każda ze stacji ma oznaczenie za pomocą jednej litery.