Pas trójbojowy to specjalistyczny przyrząd przypominający standardowy pas. Cechuje go jednak specjalny system mocowań, odmienne przeznaczenie, jak i większa szerokość. Zadaniem pasa jest ochrona odcinka lędźwiowego kręgosłupa w czasie treningów z wolnymi ciężarami, a także zapobieganie ewentualnym urazom i kontuzjom przy dużych przeciążeniach. Pas należy dopasować do indywidualnych potrzeb i obciążeń, aby poprawić wydajność treningu i skutecznie ochraniać kręgosłup. Przyrząd znajduje zastosowanie przede wszystkim wśród osób ćwiczących z dużymi ciężarami, u których istnieje zwiększone ryzyko kontuzji i urazów.
Jak działa pas trójbojowy?
Pas służy do zabezpieczania odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jak i poprawy wydajności treningu. Pas trójbojowy skutecznie zwiększa ciśnienie śródbrzuszne (nawet o około 15-40%). Dzięki temu praca mięśni brzucha zostaje zwiększona przez pas opinający korpus. Przymocowany do korpusu pas powoduje, że wydajność zawodnika jest większa. W ten sposób ciężar wydaje się być lżejszy, dzięki czemu zawodnik może wykonać więcej powtórzeń w serii, a jego wydajność zwiększa się nawet do kilkunastu procent. Wszystko za sprawą specyficznego działania pasa. Większe ciśnienie śródbrzuszne, jak i sztywność korpusu wywołują zwiększenie szybkości wykonania boju. Badania przeprowadzane wśród reprezentatywnej grupy zawodników wskazują, że czas przysiadu charakterystyczny dla zawodników wytrenowanych (CM minimum 1,8x waga ciała) zmniejszył się średnio o 9%, natomiast średnia prędkość sztangi w trakcie fazy koncentrycznej poprawiła się o 15%.
Kiedy warto stosować pas trójbojowy?
Zalety pasa trójbojowego są powszechnie znane. Korzystając z niego, należy jednak pamiętać o poprawnym jego zapięciu, jak i odpowiedniej technice wykonywanych ćwiczeń. Niemniej, stosowanie pasa kulturystycznego sprawdza się przede wszystkim w trakcie ćwiczeń takich jak:
- przysiady ze sztangą,
- wiosłowanie sztangą w opadzie,
- martwy ciąg,
- podrzut,
- wyciskanie na ławce płaskiej,
- rwanie.