Jazda na rowerze to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Jeśli jednak chcesz jeździć szybko, wybierz rower szosowy.
Jak działa rower szosowy?
Rowery szosowe, zwane też wyścigowymi, to tradycyjne konstrukcje przeznaczone do udziału w wyścigach i osiągania jak największych prędkości. Ich niska waga pozwoli Ci pokonać duży dystans, a jednocześnie, dzięki optymalizacji pod względem aerodynamiki, możliwe jest pokonywanie dłuższych dystansów z dużą prędkością przy mniejszym zmęczeniu.
Rowery szosowe to nie tylko maszyny wyścigowe. Obecnie są one często wykorzystywane jako środki transportu miejskiego. Zazwyczaj takie rowery ważą od 7 do 10 kg, a ich rama wykonana jest ze stopów aluminium lub stali. Lekkie rowery szosowe stały się bardzo popularne wśród rowerzystów, którzy preferują długodystansowe przejażdżki po utwardzonych drogach, a nie po górskich szlakach czy szutrowych ścieżkach.
Wygodna pozycja jazdy pozwala na pokonywanie kilometrów na rowerze szosowym bez uczucia dyskomfortu. Jedyną rzeczą, która może być ciężka dla Twojego ciała są duże prędkości nawet 40-50 km/h. Zanim więc wyruszysz na otwartą drogę, wypróbuj najpierw swój rower na zamkniętej drodze.
Rowery szosowe z cieńszymi oponami i lepszą aerodynamiką
W przeszłości rowery szosowe przechodziły przez ten sam proces rozwoju, co każdy inny rower. Główna różnica pomiędzy rowerem szosowym a innymi, bardziej tradycyjnymi rowerami polegała na ich geometrii. Rowery szosowe mają ramy, które mają zoptymalizowaną budowę pod kątem bardziej aerodynamicznej pozycji podczas jazdy.
Rowery szosowe mają również cieńsze opony niż inne jednoślady. Pozwala to na zmniejszenie oporu powietrza, co jest niezbędne podczas wyścigów na płaskiej powierzchni. Ponadto, wiele rowerów szosowych nie posiada żadnych dodatkowych funkcji ani akcesoriów, takich jak dołączony bagażnik czy błotniki.