Każda osoba ćwicząca na pewno spotkała się z zagadnieniem żywności dietetycznej. Jak to można rozumieć? Dla wielu dieta kojarzy się tylko i wyłącznie z pewnymi wyrzeczeniami i jedzeniem niekoniecznie smacznych rzeczy. Czy tak to naprawdę wygląda? Odpowiadając na pytanie, warto powiedzieć, że to zależy od celu danej osoby. Inaczej w to zagadnienie może spojrzeć osoba niezaawansowana, jak i profesjonalni zawodnicy. Jednak są w obu przypadkach pewne rzeczy, które się ze sobą łączą.
Żywność dietetyczna
Jak łatwo się domyślić od żywności dietetycznej w dużej mierze zależy to, czy pozostanie w dobrej formie fizycznej i zdrowotnej. Od razu można z niej wykluczyć wysoko przetworzone produkty, takie jak: chipsy, pizza, kebaby, czy czekolady. Jednak nie warto popadać w zbyt duży idealizm. Co to oznacza? Zawodnicy sportów sylwetkowych szczególnie przed zawodami faktycznie muszą uważać na jedzenie. Musi ono być czyste i nieprzetworzone.
Co się do niego będzie zaliczało?
- ryż
- ziemniaki
- pierś z kurczaka/indyka i inne mięsa
- owoce
- warzywa
- orzechy
Co w przypadku osób mniej zaawansowanych?
Na pewno w przypadku takich osób nie warto podchodzić do tematu diety zbyt restrykcyjnie. Warto przestrzegać zasady: 75%-85% z dziennego zapotrzebowania kalorycznego to żywność nisko przetworzona (produkty powyżej, a także: wafle ryżowe, nabiał, odżywka białkowa, czy płatki owsiane), a cała reszta to żywność wyżej przetworzona. Pozwoli, to na dłuższe utrzymanie nawyków żywieniowych i w połączeniu z wysiłkiem fizycznym również utrzymać atrakcyjną sylwetkę.
W całym procesie utrzymania dobrych nawyków żywieniowych potrzebny jest zdrowy rozsądek i prowadzenie mądrego trybu życia, w zależności od postawionego przez daną osobę celu!