Łańcuch to jedna z ważniejszych części roweru. Przygotowując jednoślad do sezonu rowerowego, należy poświecić mu sporo uwagi. Podczas jazdy na łańcuchu osadza się kurz, błoto i piach, który może powodować nieprawidłową pracę napędu i przerzutek. Jak prawidłowo oczyszczać łańcuch rowerowy i jakie są zasady jego konserwacji?
Czym czyścić?
Często używanym środkiem do czyszczenia łańcuchów jest benzyna ekstrakcyjna. Jest ona powszechnie dostępna i powoduje rozpuszczanie i wypłukanie starego smaru. Nie jest to jednak ekologiczny sposób, dlatego powinno się go unikać. Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia łańcuchów rowerowych (https://www.goride.pl/lancuchy-rowerowe) w postaci płynów, pianek lub aerozoli. Mają one silne właściwości myjące oraz odtłuszczające. Są biodegradowalne oraz posiadają zwykle przyjemniejszy zapach niż wspomniana benzyna.
Jak czyścić?
Łańcuch powinno się zdemontować z roweru i umieścić go w szczelnym pojemniku, który wypełniamy preparatem czyszczącym. Energiczne potrząsanie pojemnikiem pozwoli na wniknięcie środka w szczeliny łańcucha. Wyciągamy łańcuch, czekamy na jego wyschnięcie i wycieramy go szmatką. Warto wyczyścić również inne elementy napędu rowerowego. Do czyszczenia łańcucha można również użyć specjalnych maszynek ze szczotkami.
Czym smarować?
Łańcuch do roweru warto smarować preparatami, które mają właściwości penetracyjne i łatwo przylegające. Smar powinno się rozprowadzić w niewielkiej ilości na każdy sworzeń łańcucha. Nadmiar smaru należy usunąć szmatką.
Czyszczenie i konserwacja łańcucha rowerowego jest bardzo ważna, ponieważ warunkuje prawidłowe funkcjonowanie całego systemu napędowego. Ważne, aby robić to regularnie, według podstawowych zasad i stosować profesjonalne preparaty.