Jak wybrać siodełko rowerowe?
Kupując rower, bardzo często nie zmieniamy jego fabrycznego wyposażenia, co oczywiście nie jest niczym złym. Siodełko rowerowe warto jednak zmienić na nieco lepsze. To, które jest w sprzedawanym rowerze można określić jako siodełko rowerowe uniwersalne. W miarę wygodne dla każdego. Zmiana takiego siodełka na dopasowane doi naszej budowy ciała, a nawet płci, to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ znacząco poprawi komfort jazdy rowerem. Jak wybrać siodełko rowerowe?
Siodełko miękkie czy twarde?
Zastanawiając się, jak wybrać siodełko rowerowe, wiele osób rozważa czy lepsze jest siodełko miękkie czy twarde. Nie ma konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele bowiem zależy od tego jak rower będzie użytkowany i na jakich dystansach będziemy nim jeździć. Przy krótkich dystansach lepsze jest siodełko miękkie, jest bowiem niewątpliwe wygodniejsze. Przy wielu godzinach spędzanych na rowerze, miękkie siodełko może jednak okazać się przekleństwem. Przez nie bowiem na ciele mogą pojawić się otarcia. Bardzo często po wielogodzinnej jeździe rowerem z miękkim siodełkiem, rowerzysta odczuwa też sporo dolegliwości bólowych. Siedząc na rowerze, ciężar ciała opieramy na naszych kościach kulszowych. Długotrwałe siedzenie na miękkim siodełku rowerowym, może powodować dolegliwości bólowe tych okolic. Jeśli chcemy długo jeździć rowerem, lepszym wyborem będzie siodełko nieco twardsze i amortyzowane.
Jakie siodełko będzie najlepsze?
Wybierając siodełko rowerowe, trzeba wybrać najlepszą w danej sytuacji miękkość. Bardzo duże znaczenie ma też szerokość siodełka i jego długość. Jeśli chodzi o szerokość, można szybko określić jaka jest najlepsza. Wystarczy usiąść gdzieś i zmierzyć rozstaw pomiędzy miejscami, które zostawiły najgłębszy ślad. Ten ślad to rozstaw naszych kości kulszowych. Siodełko powinno być nieco szersze od tego rozstawu, by kości kulszowe swobodnie się na nim opierały.
Nie bez znaczenia jest także długość siodełka. Jeśli wybieramy siodełko do roweru miejskiego, na którym jeździ się w wyprostowanej pozycji, długość siodełka ma mniejsze znaczenie. Jeśli jednak jest to rower – na przykład – górski, na którym pozycja rowerzysty jest bardziej pochylona, zbyt długie siodełko może okazać się niewygodne. Niekiedy wręcz przeszkadzać w wygodnym pedałowaniu.
Płeć tez ma znaczenie
Nie każdy rowerzysta zdaje sobie sprawę z tego, że siodełko powinno dobierać się do płci. Dla kobiet polecane są siodełka nieco szersze niż dla mężczyzn. Mężczyźni powinni zaś brać pod uwagę to, że niewygodne siodełko może powodować problemy bólowe w okolicach genitaliów i otarcia. Wybierając siodełko, mężczyźni powinni brać ten problem pod uwagę. Dla nich polecane są między innymi siodełka z otworami w okolicach genitaliów. Otwory zmniejszają ryzyko ucisku na te okolice, co więcej, dzięki nim istnieje o wiele mniejsze ryzyko przegrzania pachwin i okolic genitaliów.
Wybierając siodełko rowerowe, trzeba oczywiście też pamiętać o tym, by można było je w dowolny sposób ustawiać. Bardzo często bowiem źle ustawione siodełko rowerowe – nawet jeśli jest wygodne – powoduje, że rowerzysta poruszający się swoim jednośladem, zaczyna odczuwać dyskomfort. Wtedy jazda rowerem przestaje być przyjemna.
Ostatnie wpisy
Najnowsze komentarze
Kategorie
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress