Jakie oświetlenie najlepiej wybrać?
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się wycieczki rowerowe. Przed taką wyprawą trzeba jednak pamiętać, żeby odpowiednio przygotować swój rower.
Wybór oświetlenia rowerowego
Tłumaczymy jak wybrać oświetlenie rowerowe, a także jak je zamontować na swoim jednośladzie. Przepisy prawne regulujące kwestie oświetlenia rowerowego są niestety bardzo ogólne, dlatego wymagania spełnia większość modeli dostępnych obecnie na rynku. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób eksploatacji lampek, od którego w dużej mierze zależy wybór oświetlenia. Oświetlenie rowerowe powinno służyć przez kilka lat, ponieważ są to urządzenia z bardzo długą żywotnością. Należy też mierzyć siły na zamiary i nie kupować potężnego oświetlenia o mocy tysiąca lumenów, jeżeli naszym celem jest wyłącznie jazda po dobrze oświetlonym mieście. W takiej sytuacji całkowicie wystarczająca będzie moc 100 lumenów. Z kolei inny rodzaj oświetlenia będzie wymagany w trudnym terenie. Generalna zasada jest taka, że im większa ilość lumenów, tym mocniejsze jest oświetlenie. Oświetlenie rowerowe działa przeważnie w trybie migającym oraz ciągłym. Szczególnie przydatny jest tryb migający, który pełni funkcję sygnalizacyjną. Lampki czasami mogą nie pasować do konstrukcji roweru i wtedy niestety trzeba je wymienić na inny model.
Widoczność na drodze
Kolarze szosowi muszą być doskonale widoczni z daleka, ponieważ na co dzień koegzystują z kierowcami samochodów. Lampka powinna oświetlać najbliższe kilkadziesiąt metrów, czyli wystarczający będzie model o mocy 400 lub nawet więcej lumenów. Rowerzyści, którzy nie wynurzają się poza miasto mogą zostać przy oświetleniu 100 lumenów. Drogi podmiejskie są jednak czasami słabo oświetlone, dlatego warto wyposażyć się w mocniejsze lampki. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w mocną przednią lampkę rowerową. Jeżeli się nie przyda to możesz korzystać tylko z części tej mocy. Jeżeli chodzi o tylną lampę to musi być dobrze widoczna z dalekiej odległości. Dobrze, jeśli nadjeżdżający kierowcy są w stanie ją zauważyć z odległości kilometra lub kilkuset metrów. Co do zasilania to najlepiej wybrać akumulator, ponieważ na trasie zawsze znajdziemy jakieś miejsce, gdzie można sprzęt podładować.
Masa oświetlenia
Ważna jest masa oświetlenia, ponieważ każdy gram jest liczy. Podstawą jest oczywiście szukanie jak najlżejszych akcesoriów rowerowych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że najmocniejsze oświetlenie rowerowe z wyglądu przypomina klasyczne latarki. Różnią się tylko montażem do kierownicy oraz dopasowaniem do jazdy dynamicznej. Przednie lampki mają duże znaczenie w przypadku rowerów górskich. Wynika to z faktu, że w terenie lub w lesie nie ma niebezpieczeństwa potrącenia z tyłu przez samochód. Bardziej niebezpieczne są przeszkody znajdujące się bezpośrednio przed rowerzystą, czyli korzenie, kamienie, nierówności oraz dziury. Trzeba szybko reagować na zmieniające się warunki na drodze. Osoby, które przeczytały ten artykuł już wiedzą jak wybrać oświetlenie rowerowe. Kluczowy jest czas działania oraz moc snopu światła. Dawniej standardem było oświetlenie rowerowe na dynamo.
Ostatnie wpisy
Najnowsze komentarze
Kategorie
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress