Rower górski jest uznawany przez wielu za rower uniwersalny, który nada się do wszystkiego. Jest to poniekąd prawda, ale czasami możemy pomyśleć o innym wyborze. Przekonanie takie utkwiło w pamięci ludzi, ponieważ był to ich pierwszy rower i w zasadzie mógł być tak wykorzystywany.
Co to jest rower górski?
Nie bez powodu są one nazywane górskimi, ponieważ rower mtb (Mountain Terrain Bike) dostępny na GreenBike nadaje się do trudnych warunków jak górskie ścieżki, które mogą wymagać umiejętności. Na tych rowerach odbywają się także zawody rowerowe jak Downhill czy Freeride. Do tego typu tras nie nadadzą się rowery szosowe bądź crossowe zwane również trekkingowymi. Na ogół rowery górskie mają szersze opony o agresywnym bieżniku, zatem na asfalcie może on stwarzać wyższe opory toczenia. Jednak bieżniki są różnorodne i nadal można wybrać rower, który sprosta trasie, gdzie będziemy chcieli jeździć w na różnej powierzchni. Zresztą jest to często nieuniknione. Najważniejsze jest dobrze wybrać.
Czy rower MTB można dopasować pod siebie?
Rowery mtb oznaczają wolność w wyborze. Możemy do nich dobrać dwukołowca typu hardtail lub full suspension. Ten pierwszy ma wyłącznie amortyzowany widelec, więc nada się do rekreacyjnej jazdy. Natomiast drugi ma pełne zawieszenie, czyli zalecany jest bardziej dla profesjonalistów. Wybór można dokonać pod względem rozmiaru kół. W rowerach crossowych występuje wyłącznie rozmiar 28″, a dla górskich: 26″, 27,5″, 29″. Jeśli chodzi o osprzęt, to ten typ roweru ma ich wiele w zależności od wybranego producenta. Shimano ma najtańsze podzespoły pod nazwą Tourney, a najwyższej XTR, dzięki czemu można zoptymalizować wybór pod swój budżet i wymagania. Niższa klasa będzie odznaczać się mniejszą żywotnością, wydajnością oraz w przypadku przerzutek i hamulców – czętszą regulacją. Rower mtb może się okazać uniwersalnym.